З початку травня на заборгованість по спожитим послугам можуть нараховувати пеню

З 1 травня в країні почне діяти закон «Про житлово-комунальні послуги», за яким передбачена пеня на борги за спожиті  комунальні послуги.

Відповідний закон був прийнятий Верховною радою ще в 2017 році, але дія його положень щодо нарахування пені та іншого врегулювання відносин споживачів та надавачів послуг декілька разів відтерміновувалась.

Закон передбачає по-перше, що комунальні послуги надаються українцям на договірних засадах. При цьому власники житлових будинків та квартир в багатоповерхівках повинні укласти договір з комунальниками не пізніше, ніж протягом року з того дня, як почне діяти цей закон. А значить, такі договори повинні бути укладені у всіх до 1 травня 2020 року.

Зазначемо: в договорах споживачів та надавачів комунальних послуг, які діють зараз, пункти про сплату пені в разі заборгованості відсутні.

В новоукладених договорах повинні бути прописані: 1.перелік послуг; 2. вимоги до якості послуг; 3.права та обов’язки сторін; 4. відповідальність сторін за порушення договору; 5. ціна послуги; 6.порядок оплати послуг; 7. порядок і умови внесення змін у договори у тому числі за ціною послуги: 8. строк дії договору.

Новий закон також передбачає, що у разі недобросовісної поведінки щодо договору і одна і друга сторона понесуть відповідальність.

Щодо пені. За кожен день прострочення споживач буде змушений сплатити таку в розмірі 0,01% від суми боргу. Загальний розмір сплаченої пені, яка нараховується на загальну суму боргу, не може перевищувати 100 відсотків суми усього боргу.

Наприклад, якщо абонент повинен сплатити 100 гривень, а платіж прострочив на 30 днів, то до суми сплати потрібно буде додати 30 копійок. Тобто сплатити потрібно буде 100 гривень і 30 копійок. Якщо при цьому споживач має борг в 1000 гривень, то сплатить 1000+100+3.30 гривень (в разі прострочення на 30 днів).

Нагадаємо: абоненти повинні сплачувати житлово-комунальні послуги до 20-го числа кожного місяця. Пеня буде нараховуватися вже з 21-го числа.

В законі також йдеться, що підприємство-надавач послуги має право обмежити або припинити її надання протягом 30 днів з дня отримання споживачем попередження від виконавця.

Пеня не нараховується за умови наявності заборгованості держави за надані населенню пільги та субсидії або за наявності у споживача заборгованості з оплати праці, підтверджену належним чином, - говориться в законі. 

За положеннями закону, представників надавачів послуг необхідно буде пускати в помешкання за умови надання тими відповідного посвідчення.

 За положенням закону, комунальники, які обмежили або припинили постачання послуги безпідставно сплатять штраф.

Не пізніше, ніж через півроку після вступу закону в дію, українці повинні вибрати постачальника комунальних послуг і модель роботи. Усього буде три моделі:1. кожен укладає договір сам; 2.один управитель підписує договір від імені усіх мешканців; 3.ОСББ укладає угоду від імені усіх мешканців.

За законом вводиться також абонплата. Кабінет міністрів розробив документ, який встановить максимальний розмір абонентської плати. Він буде визначатися за формулою:

-          мінімальна зарплата × 2,58 × коефіцієнт витрати

Коефіцієнт витрати: гаряча вода і тепло — 0,004; холодна вода —0,0035; вивезення сміття  — 0,0015. Отже, у 2019 році максимальна абонплата на тепло, гарячу воду становитиме 43 грн, на холодну воду — 37,6 грн і на вивезення сміття — 16,1 грн.

З ростом мінімальної заробітної плати також будуть збільшуватися і максимальні розміри абонентської плати. Водночас, як і зараз, окремо потрібно буде платити за послугу як за товар. Але, навіть якщо зовсім не користуватися комунальною послугою, абонентську плату доведеться оплачувати у будь-якому випадку.

Прокоментувати можливе нововведення ми попросили керівників підприємств-постачальників послуг новомосковцям.

Директор КП «Новомосковськтеплоенерго» Валерій Федорченко проінформував нашого кореспондента, що в разі, якщо положення закону про пеню увійдуть в дію, таку обов’язково будуть нараховувати. Договори перезаключать. Керівник підприємства також висловив сумнів, що введення пені якось вплине на неплатників. Валерій Федорченко зауважив: «Сума пені вже занадто мізерна. Ті, хто не сплачує тисячі, не будуть перейматися зростанням загальної суми боргу за рік на якісь лічені гривні».

Заступник директора КП «НККП» Олексій Скрипченко зазначив: «Поки що щодо пені ніяких розпоряджень та вказівок не маємо. Що з 1 травня положення закону про «Житлово-комунальні послуги» за якими передбачається нарахування пені можуть почати діяти – інформовані. Чекаємо вказівок. Якщо знову дію положень не відтермінують, будемо переукладати договори та нараховувати пеню».

Додамо: підприємства енергопостачання, водопостачання та газопостачання споживачам Новомосковська на офіційних сайтах, поки що, роз’яснень щодо нарахування пені не надали.

Якщо підсумувати вище наведене, то нарахування пені в разі заборгованості, або не нарахування такої буде здійснюватися, починаючи з 1 травня 2019 року, в залежності від умов договорів між конкретним споживачем послуги (будь то юридична чи фізична особа) та постачальником послуги.

Окремо по отримувачам субсидії. За умовами, в разі заборгованості більшої 340 гривень, виплата субсидії припиняється, а далі споживач розраховується з надавачем послуги згідно договору.