У Новомосковську в краєзнавчому конкурсі взяли участь відомі науковці області

Цього року у Новомосковську на розгляд журі краєзнавчого конкурсу імені почесного громадянина міста, автора книги «Історія Новомосковська» Анатолія Джусова представили свої дослідження відомі науковці області.

Підвели підсумки та визначили переможців, традиційно, в День міста в Центральній бібліотеці.

На заході був присутній син Анатолія Боніфатійовича Джусова – Олексій Анатолійович.

«Вже четвертий рік поспіль управління культури та новомосковський музей проводить конкурс краєзнавчих досліджень. Дуже приємно, що і цього року українські історики та краєзнавці цікавляться історією Присамар’я. Це говорить про те, що історія нашого краю все ще має безліч маловідомих та цікавих сторінок і це ще раз підтверджує вагому історичну роль нашого регіону. Конкурс присвячений світлій пам’яті визначного краєзнавця, почесного громадянина нашого міста, автора «Історії Новомосковська» А.Б Джусова. До праць Джусова є досить різні ставлення… Так, іноді досить критичне відношення до його роботи є особливо у спільноті професійних істориків. Але, так чи інакше, треба сказати про те, що ніхто із його попередників не наважився створити таку повноцінну та фундаментальну працю з історії Новомосковська», - зазначив відкриваючи церемонію підведення підсумків конкурсу його організатор та ведучий, керівник Новомосковського історико-краєзнавчого музею імені Петра Калнишевського Костянтин Мешко.

Обирало кращі роботи журі у складі доктора історичних наук, голови Дніпровської та обласної організації Національної спілки краєзнавців України Ігоря Кочергіна, військового історика, доктора історичних наук, почесного громадянина Новомосковська Івана Стороженка, історика, політолога Володимира Колісніченка.

Цьогорічні переможці:

1 місце - Дмитро Філімонов (археолог з Дніпра) «Фортифікаційні споруди періоду російсько-турецької війни 1735–1739 років на території Присамар’я»;

2 місце - Олександр Харлан (історик, дніпровський архітектор)«Втрачені святині міста Новомосковська: історія виникнення, архітектурно-містобудівні особливості, локалізація місць розташування на теренах сучасного міста»

3 місце - Микола Петрович Чабан (заслужений журналіст України, краєзнавець з Дніпра)«Сторінки історії національного відродження на Присамар’ї»;

Щороку в збірках «Історичне Присамар’я» публікуються краєзнавчі дослідження, які посіли перше, друге та третє місця.

В першу збірку увійшли роботи переможців 2016року – історика-архітектора з Дніпра Олександра Харлана, присвячена дослідженню місцезнаходження Самарської козацької паланки; дніпровського історика та археолога Віктора Векленка, присвячена історії Самарського монастиря; новомосковського вчителя географії Сергія Савченка, присвячена історії мікрорайону Кулебівка.

В другу збірку увійшли дослідження переможців конкурсу 2017 року – заслуженого журналіста України, краєзнавця Миколи Чабана, присвячене життєпису новомосковського поміщика Костянтина Лалоша; молодого новомосковського письменника Євгена Лазарєва, «Про діяльність молодіжного підпілля в Новомосковську в роки Другої Світової війни»; новомосковського краєзнавця та колекціонера Євгена Замкового, присвячене Свято-Троїцькому Собору Новомосковська.

Як і обіцяли організатори конкурсу, цього року вийшла чергова збірка з роботами переможців минулого року: Дмитра Філімонова «Містечко біля Вільного броду: Новосергіївська фортеця 1689-1711 рр.». Робота присвячена історії козацької фортеці, залишки якої знаходяться неподалік села Вільного. Робота аспіранта Олександра Сухомлина з міста Дніпра, присвячена містечку Самарчик (колишній Новомосковськ). Робота громадянина Ізраїлю Міхаеля Зільбербранта з детальним описом «Виникнення та розвитку в Новомосковську професійної фотографії».

Збірку з роботами переможців цьогорічного краєзнавчого конкурсу імені Анатолія Джусова обіцяють у кінці вересня наступного року, тобто до наступного святкування Дня міста.

Ольга Кібарова

Читайте також: У Новомосковську святкування Дня міста розпочалося з вшанування жертв Другої світової