У Новомосковську відкрили персональну художню виставку учасника бойових дій в Афганістані

15 лютого в Новомосковському історико-краєзнавчому музеї імені Петра Калнишевського урочисто відкрили персональну виставки картин «Творчість, народжена війною» учасника бойових дій в Афганістані Сергія Балабана.

В серії акварельних картин та замальовок - далека, чужа країна, її природа і мешканці. Написані вони автором в період проходження військової служби.

Як зазначив, анонсуючи експозицію, директор музею Костянтин Мешко: "...Ми відкривали багато художніх виставок, представляли яскраві і вражаючі картини різних художників. Та, чомусь, саме акварелі Сергія Балабана, як то кажуть, чіпляють за живе. Чому? Тому, що за ними - пережите. Пережите на тій неоголошеній війні, у тій далекій чужій країні випалених сонцем піщаних дюн..."

Присвячена виставка 31-й річниці виведення радянських військ з Афганістану.

Оглянути унікальну експозицію - написані майже 30 років тому картини, побачити «афган» поглядом очевидця прийшли цього дня в музей представники міської влади, новомосковці, місцеві художники. Були на виставці: військові друзі Сергія Балабана, члени спілки ветеранів Афганістану міста Новомосковська на чолі з головою організації Вадимом Січним та родина художника.

Сергій Балабан народився в 1961 році в Новомосковську. Малювати любив завжди, в шкільні роки відвідував студію образотворчого мистецтва при Палаці Металургів. Після закінчення школи навчався на 2-річних курсах керівників художньої самодіяльності у Дніпропетровському обласному Домі народної творчості і одержав кваліфікацію художника-оформлювача. В 1979 році був призваний до лав радянської армії. До Афганістану він потрапив після служби в Туркменістані в прикордонних військах. За час служби хлопцю довелося не раз брати участь в бойових операціях і побачити всяке, в тому числі і смерть бойових товаришів.

Війна для Сергія Балабана закінчилася в січні 1982 року.

«Нелегка доля випала молодим хлопцям в тій війні: вони горіли в бойових машинах, підривались на мінах, падали в ущелини з підбитих літаків, ділились останнім ковтком води, останнім шматком хліба, потрапляли в засідки та живими горіли в БТР-ах, ковтали пилюку доріг під перехресним вогнем кулеметів, ризикуючи власним життям, виносили з бою своїх поранених товаришів. Саме це бачив щодня в Афганістані 19-річний Сергій, та він свідомо відмовився втілювати побачене в своїх картинах ….Яскраві і соковиті акварелі майстра дають змогу ознайомитись з невідомою для широкого загалу країною, з її побутом, самобутньою культурою, національним одягом. Картини приваблюють фаховим виконанням, глибокою життєвою правдою образів. Автор зображує людей, галасливі базари, вузькі вулички, мечеті, його роботи пронизані особливим колоритом Сходу… Сергій Миколайович має фахову освіту, його картини дуже професійні, але в них є головне – щирість і правда, в них відображена внутрішня гармонія автора, його світовідчуття», - відзначила під час відкриття виставки науковий співробітник музею Лариса Гаврюшина.

Вона також детально зупинилася на деяких роботах митця, описала їх зміст, їх образи.

«… Я не описував війну, я розповів своїми картинами про життя тієї країни… Це диво, що збереглися мої картини, адже додому я їх з війни забрати не міг. Був такий епізод: якось, між боями, я сидів – замальовував пейзаж. Підійшов до мене військовий, подивився картину, поцікавився і іншими роботами. Пізніше я дізнався, що поспілкувався тоді, в обличчі того військового, з одним з командуючих. Саме він і допоміг мені, згодом, отримати мої картини… Тоді часто йшли «борти» з Афганістану. Один з них і доставив мої роботи… Залишилося – прибути в аеропорт та забрати їх», - поділився спогадами художник Сергій Балабан.

Митець отримав вітання, квіти та Грамоту від мера Новомосковська Віктора Літвішенка та подарунок – коштовні, якісні фарби – від Вадима Січного.

Виставка «Творчість, народжена війною», буде діяти в музеї впродовж місяця.

Переглянути її можна з 8.00 години до 17.00, з вівторка по неділю. Перерва з 12.00 до 13.00.

Читайте також: Новомосковський історичний музей отримав в дарунок скриню з унікальним автентичним розписом