У Новомосковську вшанували пам"ять жертв Голокосту

27-го січня у Новомосковську вшанували пам"ять жертв Голокосту.

Цього дня міський голова Сергій Рєзнік, керівник «БФ «Центр монотеїзму м. Новомосковська» Натан Нейман та представники громадськості поклали квіти до меморіалу «Пам’ятаємо заради майбутнього», встановленого на місці масових розстрілів єврейського населення у 1941-1943 роках.

Присутній на заході пам"яті директор Новомосковського міського історико-краєзнавчого музею імені Петра Калнишевського Костянтин Мешко розповів:

"...Історія міста не знає більш страшнішої події аніж та, що сталася тієї весни. Саме в той час в окупованому Новомосковську нацисти проводили масові розстріли єврейського населення. У день розстрілу на соборній площі були повішені два представники єврейського населення міста, старійшини єврейської общини – Фридман та Едельман. (Ця страта на фото нижче):

...Скільки людей було розстріляно у той день точно невідомо. За різними свідченнями - близько трьохсот. Нам вдалось віднайти імена лише ста із них. Серед розстріляних були навіть немовлята 7 та 9 місяців від народження. Приречених до місця страти вели через місто, від будівлі поліції, що знаходилась на початку вул. Кооперативної (зараз 195-ї стрілецької дивізії). За мостом через Самару, на пустирі, з лівої сторони від дороги, людей змушували роздягтись, та лягти обличчям до землі, перед наспіх виритим ровом. Розстріли проводили гестаповці, тіла вбитих скидали в рови та засипали піском. Місце страти охороняли місцеві поліцаї, які потім розділили між собою особисті речі розстріляних. Одяг жертв жахливої страти потім доношували їх діти та дружини. А місцеві мешканці, ще довго пам’ятатимуть, як на місці загальної могили, ще три дні після розстрілів, ворушилась земля. Голокост – один із найжахливіших злочинів людства, який важко зрозуміти і осягнути й до сьогодні, який неможливо виправдати і неможливо забути".

"«Сьогодні нам важко навіть уявити ті жахіття, що відбувалися на наших землях. Кожного дня ми повинні пам’ятати той болісний урок, за який мільйони людей заплатили власним життя. Гідність, свобода, життя людини – є найвищими цінностями. Ми повинні пам’ятати про це! Пам'ятати та зробити усе можливе, щоб ті страшні сторінки історії ніколи знову не стали реальністю!» – написав на своїй сторінці в Фейсбуці міський голова Новомосковська Сергій Рєзнік.

Загалом, злочини Голокосту забрали життя понад 20 мільйонів людей. Серед постраждалих, окрім єврейського населення, були також представники інтелігенції, члени руху опору, родини партизан та підпільників та інші неугодні режиму різних національностей.

Нагадаємо: Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту, який відзначається 27-го січня, прийнятий на офіційному рівні Генеральною Асамблеєю ООН 1-го листопада 2005-го року. Метою запровадження цієї сумно пам’ятної дати є активна просвітницька робота та сприяння у запобіганні можливих майбутніх актів геноциду, а так само зневаги до цінності людського життя.

Міжнародне співтовариство "беззастережно засуджує всі прояви релігійної нетерпимості, підбурювання, переслідування або насильства щодо окремих осіб або громад, зумовлені етнічним походженням або релігійними віруваннями, де б вони не мали місце", - йдеться в тексті резолюції.

Справжні і майбутні покоління не повинні забувати уроків наших загальнолюдських і настільки трагічних катастроф, інакше може виникнути дуже високий ризик повторення подібних моментів у майбутньому.

У цей день, День скорботи і пам’яті, ми приєднуємося до загальної печалі і прагнемо співчувати всьому цьому болю та втраті, ім’я якої Голокост. Її ніяк не заповнити. Вже не запобігти. Але нехай живе надія, що подібного більше ніколи не повторитися! Будемо пам’ятати...

Ольга Кібарова

Читайте також: У Новомосковську перевірять будинки для людей похилого віку та об’єкти підвищеного ризику