Унікальну колекцію старовинних рушників представили у Новомосковську під час святкування Дня Незалежності

Унікальну приватну колекцію старовинних українських рушників представили у Новомосковську під час святкування Дня Незалежності України.

Вздовж площі Героїв містяни могли помилуватися справжніми витворами народного мистецтва: близько 100 експонатів в імпровізованій експозиції.

Зібрала її мешканка Новомосковська Тетяна Гаманченко.

Журналіст сайту поспілкувалася з берегинею національної спадщини:

«Це особиста колекція, зібрана лише мною, а займаюся я цією справою вже 5 років. Подруга моя – Лариса Сачко допомагає усе розвісити, доправити до місця, – це якщо трапляється нагода виставити зібрання. Зараз можна побачити близько 100 рушників, а, взагалі-то у моїй колекції понад 350 екземплярів. Так, у мене є розуміння, що нашу спадщину культурну, надбання наших народних майстрів різних епох, наші традиції рукоділля необхідно зберегти. Це є надзвичайно важливим: наше коріння, наші витоки, символи нашої нації і країни. У моїй колекції немає вишивання, якому б було менше 50 років. А, взагалі-то є витвори, яким і добре більше за 100. Знаходжу я їх на розкладках у людей на базарах, де бабусі-дідусі старенькі продають те-се. Також купую через інтернет. Буває, навіть знаходжу на смітниках. Зараз тут на площі представлені вироби з Полтавщини, Сумщини, Черкащини, Західної України. Сама я не вишиваю, але реставрую рушники (бо потрапляють вони у мою колекцію у різному стані): відбілюю, підштопую, виводжу плями та інше. …Бачу, що моя колекція вже вагома і, звісно ж хочеться, щоб мешканці міста і району знайомилися з мистецтвом дідів-прадідів. От тільки немає де це усе виставити. Є думка навіть, звернутися з цим до місцевої влади».

Додамо: рушники в колекції зачаровують аурою українськості, вражають різноманіттям яскравих дивовижних квітів, гармонією кольорів, народних візерунків. Усі вони у гарному стані. Вишиті у різних техніках. Є такі, які наші прабабусі колись давно готували до певних релігійних або народних свят, обрядів, де кожна деталь має певний код.

Вважаємо, що таке надзвичайне зібрання мешканки Новомосковська Тетяни Гаманченко має право на власний майданчик, на виставкову залу.

Ольга Кібарова

Читайте також: Спочатку було дерево, а потім – зазвучала з нього надривна, сумна українська мелодія: інтерв’ю з майстром Вадимом Парцієм