29 вересня – Україна вшановує пам’ять жертв Бабиного Яру

29 вересня – 80-ті роковини від початку масових розстрілів, здійснених гітлерівцями у Бабиному Яру (29-30.09.1941). Ця трагічна дата є символом “Голокосту від куль” і символом нацистської політики знищення людей в Україні.

Бабин Яр – це некрополь для більше ніж 100 000 цивільних громадян – як дорослих, так і дітей та людей старшого віку, військовополонених.

Із вересня 1941 року до кінця вересня 1943-го він був місцем регулярних розстрілів і захоронень, які проводилися військовими і поліцією окупаційної нацистської влади.

До Києва передові частини німецького вермахту вступили 22 вересня 1941 року. А вже 29 вересня відбулася перша масова страта людей: жертвами «визволителів» стали 33 771 київський єврей. Звірі у людській подобі не милували нікого: наймолодшій жертві було 3 дні, найстаршій – 103 роки.

Цілком голих чоловіків, юнаків, жінок, старих і дітей ставили на край глибокого рову і розстрілювалися з кулеметів.

Військовий юрист Юрій Шульмейстер у своїй книзі «Гітлеризм в історії євреїв» пише: «Акцію зі знищення єврейського населення було організовано блискавично й фундаментально. Місцем злочину обрали Бабин Яр – колишнє військове стрільбище з глибокими ярами, де могли поміститися сотні тисяч трупів. До Бабиного Яру були зручні підходи, поруч залізнична станція «Лук’янівка-товарна», що дозволяло переконати приречених, що їх чекає не смерть, а переїзд на нове місце проживання».

Вранці 29 вересня євреї з різних районів Києва, виконуючи нацистський наказ, ішли, здавалося, нескінченним потоком у район Лук’янівського кладовища. Уже неподалік Бабиного Яру вони потрапляли до своєрідного коридору, створеного двома шеренгами кремезних гітлерівців із собаками. Автори видання «Без терміну давності… Трагедія Бабиного Яру» пишуть:

«Під вигуки «Шнель! Шнель!», під голосний регіт «цивілізатори» спускали собак, жорстоко били приречених, підганяючи до місця, де з них зривали одяг, забирали коштовності, продовольство, документи. Цілком голі чоловіки, юнаки, жінки, дівчата, літні люди й діти під наглядом охоронців ставали на край глибокого рову і їх розстрілювалися з кулеметів».

Хоча у Бабиному Яру поховано велику кількість жертв, що були вбиті не під час Голокосту, однак поза Україною Бабин Яр відомий саме через масові розстріли у 1941—1943 роках переважно євреїв та інших національностей здійснені німецьким окупаційним командуванням під час Другої світової війни.

На території Бабиного Яру планується зведення Меморіалу: зараз два найімовірніші проєкти — це приватний проєкт, спонсорований російськими олігархами, Меморіальний центр Голокосту «Бабин Яр» та Національний історико-меморіальний заповідник «Бабин Яр».