Кіста яєчників — доволі поширене явище в репродуктивному віці. За своєю суттю вона становить новоутворення доброякісного характеру, нагадуючи капсулу, заповнену рідиною.

Основною причиною появи кіст стають порушення гормонального фону, неправильна робота яєчників, хронічні запальні процеси в репродуктивних органах, ускладнення після операцій або абортів.

Як розпізнати кісту

Дуже часто патологія протікає без будь-яких симптомів і діагностується «випадково». Якщо навіть лікар запідозрить присутність доброякісного новоутворення у жінки, то встановити розміри кісти яєчника або оцінити її стан і потенційну небезпеку для здоров'я пацієнтки можна тільки при проведенні детальних обстежень.

Основними ознаками, що вказують на наявність патології, можуть бути:

  • кров'янисті виділення з піхви в будь-який час;
  • постійне порушення циклу;
  • відчуття тиснення, поява болю у нижній частині живота при фізичних навантаженнях;
  • дискомфорт під час статевого контакту.

Важливо якомога раніше звернути увагу на ці ознаки і звернутися за медичною допомогою. Попри те, що дане утворення є доброякісним, ігнорувати проблему не варто. Кіста може стати причиною безпліддя, а її розрив призводить до крововиливу в черевну порожнину. Серед ускладнень зустрічаються перекрут ніжки, нагноєння новоутворення. Цього не слід допускати.

Методи лікування кісти яєчника

Лікування кісти яєчника без операції можливе тільки в тому випадку, якщо вона виявлена на ранніх стадіях розвитку, має невеликі розміри і не завдає незручностей жінці. У такому разі лікарі вибирають наглядову тактику, пацієнтці можуть бути призначені гормональні препарати та протизапальні засоби.

Медикаментозне лікування не завжди виявляється ефективним. Все залежить від виду кісти, розміру, місця знаходження, віку пацієнтки та стану здоров'я. Дуже часто допомогти вирішити проблему і уникнути ускладнень може тільки оперативне втручання.

Раніше для видалення кісти яєчника найчастіше використовували лапаротомічний доступ, для якого робили розріз довжиною до 20 см. Як правило, яєчник видалявся повністю, іноді разом з придатками.

Сучасна медицина віддає перевагу малоінвазивним методам лікування, серед яких і лапароскопічна кістектомія. У такої операції при кісті яєчника безліч важливих переваг, серед яких:

  • мала травматичність;
  • висока точність, яка досягається завдяки візуальному контролю;
  • мінімальний рівень стресу для організму;
  • низька крововтрата;
  • відсутність післяопераційних рубців;
  • зниження ризику ускладнень.

Слід пам'ятати, що проводити лапароскопічну кістектомію краще на ранніх стадіях розвитку новоутворення, поки кіста не досягнула великих розмірів, не лопнула або не перекрутилася. В цьому випадку втручання буде найбільш результативним і безпечним для здоров'я. Пацієнтці не варто тягнути час і чекати, що новоутворення розсмокчеться самостійно. Наслідки розриву яєчника, який може статися в будь-який час, будуть небезпечними для пацієнтки, аж до летального результату.

Після проведення лапароскопії жінка може вже на 2–3 день виписатися з лікарні. Реабілітаційний період триває близько місяця. На цей час пацієнтці рекомендується виключити заняття спортом. Не потрібно піднімати важкого, займатися фізичною працею. Також слід бути акуратнішим під час водних процедур: не плавати в басейнах, виключити купання у відкритих водоймах, приймати замість ванни душ. На період відновлення лікар може призначити гормональні препарати, які допоможуть відновити менструальний цикл і запобігти повторному формування доброякісного новоутворення.

У разі дотримання всіх рекомендацій вже через місяць жінка зможе повернутися до фізичної та сексуальної активності. Надалі у неї є всі шанси завагітніти та народити здорову дитину. При проведенні традиційної порожнинної операції така можливість виключена.