Скелетний м'яз складається з пучків м'язових волокон - структурних елементів м'язів. М'язові волокна, у свою чергу, складаються з сотні-тисяч міофібріл залежно від конкретного м'яза. Кожна міофібрилла складається з скорочувальних білків - 1500 ниток міозину та 3000 актину. Ділянку між закінченням ниток міозину з одного боку до закінчення актинових ниток з іншого називають саркомером – найменшою структурною одиницею м'яза.
Виходить, м'язи - це ніякі не горбки і грудочки. А нитки, які при скороченні зближуються у напрямку один до одного, і розходяться відповідно до розслаблення.
Дізнатися більше про анатомію людського організму ви можете на сайті anatomia.org.ua!
Механізм м'язового скорочення на рівні ниток актину та міозину
М'язова тканина складається з води та білків. Є ще
- глікоген,
- ліпіди,
- азотовмісні речовини,
- солі органічних та неорганічних кислот тощо.
Але переважно м'язи — це білок
А тепер ближче до справи: за рахунок чого зростають м'язи? Білок – це будівельний матеріал для потовщення м'язових волокон. Якщо вживати достатньо білка, під час тренування під впливом гормонів цей білок потовщуватиме м'язові волокна. Тобто м'язи ростуть не від мікротравм, а від потовщення м'язових волокон.
При мікронадриві м'яз опухає, запалюється, наливається водою. Відповідно, збільшується. Але це не можна назвати зростанням. У результаті місце розриву заростає фіброзною сполучною тканиною, яка не здатна скорочуватися. Це травма. Зростання відбувається за рахунок наявності анаболічних гормонів, амінокислот - будівельних елементів, іонів водню, вільних нуклеотидів, і навіть вітамінів.
Зростання м'язів відбувається не за рахунок мікротравм, як це прийнято вважати, а за рахунок трансформації білків за фізичної активності. М'язи ростуть обсягом від збільшення навантаження. Наприклад, якщо завжди брати ту саму вагу, прогресу не буде. Потрібен виклик. Якщо після тренування у м'язах з'явився дискомфорт, тіло не було готове до такого навантаження. Це добрий знак для тих, хто хоче набрати масу.
Тим, хто прагне наростити м'язову масу, підійде дрібне харчування. П'яти-шестиразовий прийом їжі покращуватиме метаболізм. Прийоми їжі не обов'язково мають бути повноцінними. Легкі перекушування у вигляді зеленого салату, жмені кисло-солодких ягід або склянки кефіру - це добре.