Початок 2022 року негативно позначився на будівельному ринку України. Через війну, яку росія почала в Україні 24 лютого, пішла вгору ціна на покрівельні та огороджувальні матеріали. У цій статті ми поговоримо про те, які чинники вплинули на подорожчання трьох категорій — профнастил, забори жалюзі та металочерепицю. Також ми розберемо, чи будуть далі ці матеріали дорожчати і що впливатиме на їх ціну.
У 2022 році на складах заводів, які виготовляють профнастил, фактично не залишилось запасів рулонної сталі. Це основна сировина для виготовлення профнастилу. Справа в тому, що за сезон виробники витрачають всі бухти металу. А профнастил — це сезонний матеріал, який дуже затребуваний влітку та восени. В холодний період року ніхто практично не будується, тому попит на продукцію падає. Тому в листопаді кожного року трейдери, які відвантажують бухти металу в промислових масштабах, стають на нові постачання. У світі найбільшими постачальниками рулонної сталі є три азійські країни — Китай, Індія та Південна Корея. Україна теж використовує їх сталь: 60% усього виробленого вітчизняними заводами профнастилу виготовляється саме з азійської сировини.
На початку 2022 року в Одесу та інші українські порти мали прийти кораблі з бухтами металу. Але росія почала бомбити мирні міста України, і порти закрилися. Кораблі з вантажем попливли до Туреччини. Там вони розвантажилися, рулони поклали на автомобільний транспорт і повезли автошляхами.
Як це вплинуло на вартість профнастилу? По-перше,поламалася логістична структура, напрацьована роками. Морська доставка була швидкою і дешевою, а сухопутна виявилася дорогою. Тому що треба додатково витрачатися на пальне. По-друге, саме пальне подорожчало. В результаті ціна на профнастил виросла на 29% в 2022 році через війну.
Варто додати, що профнастил марок ПК-75 чи Т-92 раніше виготовлявся з української сталі. Метал товщиною 1,0 чи 1,22 мм випускав ММК ім. Ілліча. Зараз комбіната, як і самого міста Маріуполя, практично немає через російські обстріли. А товстолистова сталь з Європи коштує вдвічі дорожче. Адже зараз в самій Європі дефіцит сталі, як і на світовому ринку. Тому вірмо в перемогу України та якнайшвидше відновлення міст і заводів.
Забори Жалюзі подорожчали на 25% через війну в Україні
Ситуація з заборами жалюзі подібна до тієї, яка склалася з профнастилом. Вони теж випускаються з рулонної сталі. А порушення структури її доставки, висока вартість пального в Україні призвело до того, що ціна на забори жалюзі піднялася на 25% порівняно з довоєнними показниками. До перерахованих причин варто додати те, що вартість сировини залежить від курсу валют. Долар і євро ростуть відносно гривні, а національна валюта знецінюється. Через це дорожчає рулонна сталь.
Ціна на металочерепицю виросла +37%
Металочерепиця також подорожчала через дорогу доставку, високу ціну на пальне та коливання курсу валют. Причому підвищення вартості не було відчутним у лютому, березні та квітні 2022 року. Тоді 75% українських підприємців припинили свою діяльність через війну, а попит на покрівельний матеріал знизився. У травні ринок металочерепиці ожив, бо мешканці деокупованих територій почали ремонтувати свої будинки після рашистської навали. Але ціна на металочерепицю виросла на 37% порівняно з 2021 роком з тих самих причин, що й профнастил та забор жалюзі.
Аналізуючи ситуацію, прогнозуємо подальше подорожчання покрівельних матеріалів та огорожі. Якщо курс долара і євро підвищуватиметься, то так і буде. Коли іноземні валюти припинять ріст, вартість заборів жалюзі, металочерепиці та профнастилу устаткується.