Всі ми хочемо жити в безпеці та комфорті, а це ще має на увазі наявність чистого та свіжого повітря. Але часом щось йде не так і, наприклад, у туалеті з'являється сторонній запах, а стіни ванної кімнати покриваються чорною пліснявою, а меблі у ванній пухнуть від великої кількості вологи. Причиною цих бід є проблеми в системі вентиляції. Проєктування та монтаж системи вентиляції – річ дуже серйозна, і такою розробкою займаються підготовлені фахівці. Ми висвітлимо кілька типових розв'язань нагальних проблем вентиляції.

Як виявити проблему

Принцип роботи системи вентиляції у багатоквартирних будинках побудований на різниці температури повітря всередині квартири та зовнішнього повітря. Прохолодне повітря з вулиці всмоктується через вікна та двері, а нагріте повітря приміщення, яке за законами фізики легше за холодне, спрямовується по вентиляційному каналу вгору до даху, де влаштований вихід вентиляційної шахти. Знаючи принцип роботи вентиляції, можна діагностувати проблеми, які виникли.

Якщо у вас виникли підозри, що вентиляція працює погано, необхідно зрозуміти де слабке місце системи. Для початку закрийте вікна і зайдіть в приміщення, яке тестується, зачинивши за собою двері. Прикладіть аркуш паперу до ґрат вентиляції або запаліть сірник поруч із ґратами – при нормальній тязі папір повинен прилипнути до ґрат, а полум'я нахилиться у бік руху повітря.

Якщо цього не сталося, то відкрийте двері в приміщення і повторіть експеримент з папірцем. Якщо і це не допомогло - відкрийте вікно. Ніяка дія не допомогла - значить проблема в шахті вентиляції, вона може бути засмічена або температура повітря зовні вище, ніж у приміщенні, що створює повітряну пробку. Отже, розберемо дії всіх етапах виникнення проблеми.

Поганий приплив повітря

Це трапляється внаслідок хороших та герметичних віконних та дверних конструкцій. Такої проблеми не було із дерев'яними вікнами, які на зиму доводилося ще й заклеювати. Але сучасна віконна фурнітура може герметично закоркувати приміщення. Вирішити це завдання можна декількома способами:

  • встановлення на вікна припливних клапанів;
  • встановлення стінних проточних каналів;
  • переведення фурнітури вікон у літній режим, при якому сила притискання стулок менше.

Перешкоди повітрю всередині квартири

Якщо проблема виникла на ділянці проходу повітряних мас від вікна до решітки вентиляції, то причиною можуть бути двері до туалету та ванної кімнати. У цьому випадку ситуацію врятують врізка у двері решіток та каналів - вони дозволяють циркулювати повітря і з закритими дверима. Можна, звичайно, і демонтувати дверний поріг, але тоді ви позбавите себе єдиного захисту від можливого потопу.

Слабке місце – шахта

А якщо слабка ланка – вентиляційна шахта, то тут, як правило, без виклику служб, що обслуговують будинок, не обійтися. У старих будинках недбайливі сусіди під час перепланування можуть пошкодити або перекрити шахту вентиляції. Ця ситуація, прямо скажемо, дуже рідкісна, але теоретично можлива. Найчастіше канал "заростає" сміттям та пилом, сміття може потрапити з даху або від сусідів зверху. Також причиною "грязьового корка" можуть стати птахи, що залетіли в канал і загиблі.

Діагностувати проблему можна візуально наскільки це дозволяє ситуація. Тільки в жодному разі не використовуйте запальничку як підсвічування – пил у каналі може спалахнути в одну мить. Якщо засмічення в зоні вашої досяжності, то усунути його можна самостійно, озброївшись довгим ціпком, віником і мішком для сміття. Якщо в зоні видимості все чисто – викликайте працівників підприємств, які обслуговують будинок.

Якщо і після їх роботи ситуація не покращала, то вихід залишився один – примусова вентиляція. На вентиляційний канал встановлюється вентилятор, який жене повітря в шахту силою, причому зворотний клапан не впускає його назад. При цьому зовсім не обов'язково випускати повітря в шахту, можна зробити отвір у стіні та виштовхувати повітря назовні.

Сучасні квартири обладнають системами рекуперації. Холодне свіже повітря з вулиці потрапляє спочатку в теплообмінник, де нагрівається внаслідок відпрацьованого кімнатного повітря, яке виходить, а лише потім потрапляє у квартиру. При цьому відпадає потреба у періодичному провітрюванні приміщень. З такою установкою ви матимете практично незалежну систему вентиляції, яка і на опаленні заощадить, і здоров'я збереже.

Фахівці компанії "Ремонт оселі" розв'язані нагальних проблем вентиляції та змонтують будь-яку систему вентиляції у квартирі чи приватному будинку.