Сервер є місцем, призначеним для зберігання даних та забезпечення працездатності певного програмного забезпечення. Якщо брати наукове трактування – це комплекс технічного обладнання, з програмним забезпеченням, електронними пристроями, з'єднаними в єдину мережу. На сьогоднішній день існує безліч видів серверного обладнання.

Загальна класифікація

Залежно від розміру компанії та кількості оброблюваної інформації виділяють такі типи серверного обладнання:

Баштові або Tower Server. Це вертикальний сервер, який завжди знаходиться в окремому корпусі. Зовні нагадує звичайний домашній ПК, але дуже великого розміру. У них найпростіше охолодження та низька щільність компонентів. Ціна на Tower сервери невисока. Тому вони підійдуть компаніям із невеликим бюджетом.

Стійкові або Rack Server. Встановлюються завжди на серверну стійку. Можуть виступати як універсальний обчислювальний центр, здатні витримувати високі робочі навантаження. Займають трохи місця та мають стандартні розміри, що спрощує заміну. Обладнання здатне підтримувати різні типи додатків та обчислювальних систем. З переваг можна виділити можливість роботи як автономної системи, інтенсивну обчислювальну потужність і ефективне енергоспоживання. Основний мінус – велика шумність від роботи, тож краще монтувати в окремому приміщенні.

Блейд-сервери або Blade Server. Це компактний варіант сервера. Фактично блейд це тонка модульна плата. Основний плюс блейд-серверів, над усією інформацією та її передачею, можна організувати жорсткий контроль. При правильному розбиванні дисків, пам'яті, можна досягти високої щільності обчислювальної потужності. Ще один важливий плюс – кожен блейд оснащений власною системою охолодження.

Гіперконвергентна інфраструктура чи система HCI. Фактично це комплекс типових пропозицій щодо гіперконвергенції. Навіть якщо адміністратор має середній рівень знань, він все одно зможе налаштувати сервер. Тим паче, що майже всі процеси автоматизовані.

Мейнфрейми або Mainframes. Ці сервери найчастіше використовуються фінансовими організаціями, які надають послуги у реальному часі. Мейнфрейми здатні витримувати великі навантаження, при цьому не знижуючи продуктивність всієї системи.

Вимоги до обладнання у серверній

У більшості випадків сервери встановлюють у спеціальних серверних кімнатах. Але, в них, крім сервера, необхідно встановити й інше обладнання.

Найперше, що доведеться придбати – серверну шафу або стійку. Це дозволяє впорядкувати все обладнання, яке буде встановлене у приміщенні. Є безліч варіантів стійок, зокрема, з вбудованими системами охолодження, з дверима. Незважаючи на більш високу вартість, вбудована система охолодження дозволяє заощадити на кондиціювання всієї серверної кімнати. Стандартний розмір стійки - 19 дюймів, але трапляються і ті, що виходять за ці параметри - 23, 10 дюймів.

Джерело безперебійного живлення - це ще одна з найважливіших частин серверної кімнати. Хоча багато компаній при організації сервера відразу відмовляються від ДБЖ, і повертаються до питання купівлі лише після першого збою в електричній мережі. Не секрет, що буквально через 6 місяців роботи сервера вся інформація, що зберігається на ньому, підвищується в ціні в кілька разів. Але якщо відбувається збій, то вона може бути безповоротно втрачена. Найкраще сервер купувати вже з ДБЖ, тобто вирішити питання ще на стадії проектування. Вся інформація, що зберігається на сервері, має бути захищена на 100%. При покупці ДБЖ необхідно звертати увагу на вихідну потужність, час підключення, який гарантує виробник. Також важливі параметри акумулятора, а точніше їх термін експлуатації.

Крім стійок та ДБЖ, також необхідно подбати про захист від несанкціонованого проникнення третіх осіб, від затоплення та займання. Окрім надійних дверей, бажано з кодовим замком, рекомендується встановити охоронно-пожежну сигналізацію, датчики затоплення.