Зустріти стаціонарний чи занурювальний блендер на кухні сьогодні можна у багатьох людей. Це багатофункціональна техніка, здатна замінити ряд інших приладів - подрібнювач, міксер, м'ясорубку, млин. Ознайомитися з функціями, а також способами застосування обох видів цього пристрою рекомендується, щоб зрозуміти, який саме прилад краще відповідає потребам користувача, і зробити правильний вибір.
Вигідно придбати запчастини до блендерів ви можете на сайті інтернет-магазину ua.spparts.com.ua!
Для чого потрібний блендер?
Блендер - це вид побутової техніки, що прийшов на зміну кухонному комбайну і практично його замінив. Як і попередник, він потрібен для приготування соусів, смузі, дитячого харчування, подрібнення овочів, фруктів та м'яса, колки льоду, а також виконання багатьох інших завдань. При цьому він компактніший, займає менше місця при зберіганні і під час готування.
На відміну від кухонного комбайна, який після використання доводилося мити практично повністю, блендер вимагає меншого догляду та обслуговується набагато зручніше.
Існує два типи блендерів:
- – стаціонарний,
- занурювальний.
Вони відрізняються принципом роботи та призначенням.
Стаціонарний прилад складається із підстави-підставки, в якій розташований двигун. На ній знаходяться елементи управління. Зверху ставиться чаша з ножами, де відбувається приготування.
Занурювальний блендер включає довгу рукоятку з мотором всередині і насадку-ніжку з ножами. Цей пристрій не комплектується спеціальною чашею, його можна занурювати в будь-який посуд. Крім основної насадки, в комплекті техніки цього типу можуть йти інші аксесуари - подрібнювач, віночок для збивання, гаки для тіста, ніжки для приготування майонезу або пюре, скляна мірна.
Під час роботи занурювальний прилад тримають у руках, тому інша назва – ручний. Використання стаціонарного блендера в домашніх умовах (або будь-яких інших) виглядає інакше: пристрій знаходиться на столі, в нього складають продукти і запускають, особиста участь людини не потрібна.
Функції блендера
Функції блендера стаціонарного типу відрізняються від завдань, що виконуються занурювальним приладом. Техніка першого виду чудово підходить для приготування супів-пюре, соусів, коктейлів, смузі. Ножі, встановлені всередині чаші, ретельно перемішують її вміст, утворюючи однорідну масу. Досягти такого ж результату ніжкою занурювального приладу набагато складніше, тому що вона не здатна захопити ділянки вздовж бортів посуду, а отже, залишаться необроблені продукти. Крім того, висока потужність та спеціальна форма ножів дозволяють використовувати стаціонарну техніку для колки льоду.
Призначення занурювального блендера ширше. Залежно від комплектації, він здатний змішувати, подрібнювати, збивати, робити пюре, виконувати функції терки або шатківниці, а також вирішувати інші завдання.