Звичайний розгорнутий аналіз крові дає лікарю інформацію про загальний стан пацієнта, який звернувся до нього із якимись-то скаргами. Але якщо є перенесене нещодавно хірургічне втручання чи воно очікується, то призначається аналіз на д димер. Також його призначають вагітним та хворим на COVID-19.
Що таке Д-димер?
Печінка синтезує фібриноген – це білок, який розчинений у плазмі крові. Якщо активується система згортання крові, то за допомогою тромбіна (найважливіший фермент системи згортання крові у людини) фібриноген перетворюється у фібрин. Цей білок має форму гладких чи поперечно смугастих волокон, згустки яких складають основу тромбу при згортанні крові. При його утворенні у крові активується білок плазмін, який розщепляє фібрин. Продукти розпаду фібрину містять у себе Д-димери. Таким чином, вони являються маркерами наявності процесу фібринолізу, тобто процесу захисної реакції по руйнуванню вже сформованих кров’яних згустків.
Отже по показнику аналізу на Д-димер визначається, що саме зараз відбувається у крові – процеси формування тромбів чи процеси по їх розщепленню.
Тест на Д-димери призначають, коли є наступні показання:
- Ускладнена вагітність (підозра на прееклампсію)
- Ускладнення від COVID-19
- Реабілітація після перенесеного інсульту
- Онкозахворювання
- Біль у ногах незрозумілого походження
- Різні тромботичні стани (емболія, тромбоз вен)
- Моніторинг ефективності тромболітичної терапії
- Визначення термінів лікування антикоагулянтами
- Політравми
- Захворювання печінки
- Гематоми
- Вік понад 80 років
- Різні хірургічні втручання (до втручань та після них)
Тест на Д-димер і COVID-19
У пацієнтів, які потрапляють на госпіталізацію із діагнозом COVID-19 часто виявляється підвищення рівня Д-димеру., особливо, коли захворювання має тяжкий перебіг. У таких випадках рівень Д-димеру може перевищувати вікову норму у 3-4 рази. Також аналіз на Д-димер рекомендується робити навіть лише при підозрі на COVID-19.
Тест на Д-димер і вагітність
Показники тесту на Д-димер у період вагітності становляться підвищеними, завдяки фізіологічним процесам, не пов’язаним із ризиком тромбозу. Концентрація поступово підвищується та стає максимальною у ІІІ триместрі для запобігання значних кровотеч під час пологів. Але зростання показника у 5-10 разів вже є паталогією вагітності. Значне підвищення Д-димеру у І триместрі однозначно свідчить про існування ризику тромботичних ускладнень.
У кожному випадку рівень Д- димеру потрібно оцінювати разом із анамнезем, урахуванням загальних клінічних даних та результатами інших досліджень. Також максимальні та мінімальні значення рівня являються індивідуальними та залежать від загального стану людини, її віку та перенесених раніше захворювань.