У комплексі заходів, спрямованих на дотримання санепідрежиму в харчовій промисловості, важливу роль відіграє регулярна, правильна та комплексна дезінфекція. Основне її завдання полягає у знищенні патогенних мікроорганізмів на об'єктах для профілактики інфікування покупців продукції та співробітників підприємства інфекційними захворюваннями. І вибирати засоби для дезінфекції у цій сфері потрібно особливо уважно.
Об'єкти для дезінфекції у харчовій промисловості
Вибір засобів для дезінфекції у харчовій промисловості багато в чому залежить від їх призначення (сфери використання), адже обробці на підприємстві підлягають різні об'єкти, зокрема:
- поверхні у приміщеннях (як у цеху, так і у службових приміщеннях, санвузлах та ін.);
- технічне обладнання;
- посуд та інструменти;
- сантехнічне обладнання;
- руки працівників.
Для дезінфекції можуть використовуватися як дезінфектанти з мийними властивостями, так і без них. Перші не тільки усувають патогенні мікроорганізми, але й успішно справляються з різними забрудненнями, зокрема досить стійкими. Але другі можуть бути більш ефективними у боротьбі з вірусами, бактеріями та грибками.
Якими мають бути мийні засоби для харчової промисловості?
Сучасні дезінфектанти для застосування у харчовій промисловості повинні відповідати наступним характеристикам:
- мати широкий спектр дії;
- бути простими у застосуванні;
- бути безпечними для контактів із харчовими продуктами (при використанні у цехах);
- змиватися без залишків, які б негативно вплинути на смак, запах чи безпеку продукції;
- бути безпечними для застосування на різних поверхнях (сталі, пластиці, кераміці, склі та ін.).
Важливо, щоб дезінфекційні засоби відповідали актуальним нормативним вимогам до застосування на харчовому підприємстві. А використовувати їх потрібно відповідно до регламенту, актуального для конкретної діяльності.
Які вибрати дезінфектанти для харчової промисловості?
Серед відмінних дезінфекційних засобів для обробки поверхонь є:
- Екомент Форте. Цей засіб чудово підходить для дезінфекції транспорту для перевезення харчових продуктів, а також об'єктів, уражених пліснявою. Не викликає корозії металів.
- Септамін. Рекомендується використовувати для дезінфекції посуду та інструментарію, а також харчових відходів. Може використовуватися для боротьби з пліснявою, знищує всілякі віруси, бактерії та грибки. Септамін простий у застосуванні та економічний.
- Чистолайн Армат Танін. Це концентрат, який ефективно усуває харчові забруднення та сліди плісняви. Може використовуватись для миття трубопроводів, різних ємностей та резервуарів.
- Септолайн. Підходить для повсякденної дезінфекції та генерального прибирання, дуже легко змивається з поверхонь, витрачається економічно. Справляється з різними видами вірусів, бактерій і грибків, бореться зі спорами, має мийні та дезінфекційні якості.
Для прибирання в місцях загального користування можна купити Чистолайн Універсал - засіб мийної дезінфекції, який обережно очищає всі поверхні та не шкодить їм. А для санвузла на підприємстві можна вибрати Чистолайн Ванна кімната — він впорається навіть зі старим сечовим каменем та накипом, і залишить після себе приємний аромат та чистоту.
Перед використанням дезінфектантів важливо ознайомитись із правилами їх застосування. Важливо правильно розводити концентрати, знати скільки часу вони повинні залишатися на поверхні, та як їх потрібно змивати.
Джерело: https://mdmgroup.com.ua/myyuchi-zasoby/sferi-priznachennja/harchova-ta-harchopererobna-promislovist