Ви будете дуже здивовані, але деякі автомобилисти вибирають авто по наявності той чи інший системи гальмування. Існує думка, що барабанні гальма це вже технології минулого століття, а дискові гальма - більш сучасні та гарні на око. Для декого це головний момент вибору. Якщо більшість підбирає транспорт за якістю зборки та обслуговування, так щоб наприклад можна було купити запчастини Мерседес Спринтер в будь яку мить, то для інших хвилює дешевий вигляд деяких елементів на авто. Отже, давайте разом розбиратися які типи гальма кращі та у чому різниця між барабанними та дисковими гальмами.

Як працюють гальма?

Для початку давайте згадаємо коротко що таке гальма та як працює система гальмування. Це потрібно знати кожному власнику автотранспортних засобів, щоб розуміти як вони діють, як їх чинити та на що звернути увагу якщо треба купити запчастини Mersedes Vito чи інше авто

Під час їзди всі сучасні автомобілі зупиняють одночасно чотири системи гальмування, кожен механізм розташований біля свого колеса. Гальмівні колодки співпрацюють не з самими колесами, а з окремою деталлю, закріплений на них. Ця деталь рухається разом з колесом, має рівну та гладку поверхню. Мова йде про барабан або диск, залежно від типу системи гальмування. Коли водій натискає педаль гальма, гальмівні колодки з силою притискаються до барабану чи диску, уповільнюючі оберти колес до повної зупинки. На кожній колодці є спеціальна накладка з фрикційного матеріалу. Це довговічна поверхня має високий рівень захисту від зносу, але одночасно має міцне зчеплення з поверхнею диску чи барабану, щоб врешті-решт зупинити рух авто. Тому щоб ваше авто продовжувало рухатись, магазин автозапчастин для Спрінтерів https://razborka-bus.kiev.ua/ допоможе з любими автозапчастинами на буси.

Барабані гальма

З точки зору інженерної думки такі гальми дійсно дуже схожі на музичний інструмент. Це дійсно плоский барабан, дуже схожий на свій музичний аналог за конструкцією, але всередині має дуже цікаве наповнення. Там розмістили всю систему гальмування - колодки та деталі колісного механізму гальмів. Процес дії дуже простий - гідроциліндр тисне на весь комплект гальмування з середини на бокову поверхню барабана, така взаємна робота діє до повної зупинки колеса.

Колодки такого типу гальма - масивні, повністю займають внутрішні коло барабану. Один кінець кожної колодки спирається на маточину, а з іншого краю цилиндр притискає до барабану. Правильна орієнтація колодок передбачає свій комплект додаткових частин - фіксаційні стійки, пружини, напрямні. Саме пружини допомагають стати до вихідного положення цю систему.

Цікаво відзначити, що такий механізм гальмування в сучасних автівках можна побачити лише на задніх колесах, і не завжди. Але в більшості випадків, інженери віддають перевагу дисковими аналогам.

Стоянкове гальмо

Цікаво згадати про цей механізм, бо саме він стоїть на задніх колесах. І є гарним прикладом роботи барабанного гальмування. Стоянкове гальмо або ручник має подібну систему як при барабанні, але з додатковими механізмами. Для прикладу така система гальмування є запчастинами на Фольксваген ЛТ та у більшості сучасних легкових авто.

Дискові гальма

Проста конструкція з першого погляду може бути оманливою. Так, це просто диск, закріплений на неподвіжній частині маточини на колесі. Компактний механізм має потужну співпрацю з додатковими елементами - з бічної сторони диску від колеса на його поверхню постійно тиснуть дві колодки, закріплені у супорті (просторовій скобі). Повертаються колодки у вихідне положення без жодних пружин, цю функцію виконують пружні манжети. Вони тримають поршень циліндра.

Сама конструкція диска - унікальна. Всі інженерні дива зібрані в цьому творінні. Наприклад, під час виробництва дисків та супортів до них має бути особлива точність. Передній диск роблять з додатковим з додатковим слоем, щоб було охолодження за рахунок наявності порожнини нестандартної форми.

За та проти барабанних та дискових механізмів. Оскільки ці дві потужні системи співіснують на більшості авто, а ще мають перевагу співпраці один з одним, то може бути не доцільним говорити про недоліки один одного. З переваг можна виділити те, що дискові гальма легкі у заміні, чого не скажеш про барабанний тип. А от великим недоліком барабану на першому місці є його перегрів. Надмірна температура є загрозою для будь яких систем гальмування. За рахунок великої маси конструкції барабанні гальма мають високий ресурс роботи, йому не страшен короткотривалий строк експлуатації, як це є у дисковій системі.

Наші висновки. Не треба сильно перематися питання яка система гальмування стоїть на вашому авто. Дбале та гарне ставлення до всіх агрегатів завжди гарантують довгий термін служби авто без ремонтів!