Податкові накладні – це невіддільна частина бухгалтерського обліку та системи оподаткування в Україні. Такі документи підтверджують факт комерційної діяльності, здійснення фінансових операцій з продажу товарів чи надання послуг. На жаль, у процесі їхньої реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) можуть виникати ситуації, коли накладні підлягають блокуванню. Цей процес є регульований і може підлягати оскарженню. Розблокування податкової накладної можливо здійснити через надання документів ДПС або суд. Якщо зволікати з цим процесом, це може призвести до фінансових втрат і недієздатності підприємства. Тому слід приймати вагомі рішення, на які дається відведені законодавчі терміни.
Основні причини блокування накладних про сплату податків
Податкові спори виникають у більшості підприємців, які припускаються помилок, що призводять до блокування накладних про сплату податків. Причини таких наслідків:
- Податкова накладна може бути заблокована, якщо система автоматичного моніторингу виявляє, що операція є ризиковою.
- Ухилення від сплати податків через фіктивні операції та виявлення переказу коштів без товару.
- Невідповідність обсягів постачання товарів або послуг, які значно відрізняються від середніх показників для аналогічних платників або галузей.
- Недостовірні номенклатури товарів/послуг, зазначених у податковій накладній, з діяльністю, яка зазвичай здійснюється платником.
- Допущення помилок у накладній і їхня несвоєчасна зміна.
Також податкові спори виникають через відсутність або неактуальність реєстраційних даних платника податків і невідповідність комерційного підприємства фактичної до юридичної адреси.
Терміни на розблокування податкових накладних
Відповідно до українського законодавства, строки на розблокування податкових накладних можуть варіюватись залежно від політичних та економічних обставин. У мирний час термін подачі документів складає 1 рік (365 днів).
Якщо було здійснено виявлення податкових ризиків внаслідок невідповідності даних та іншого, податковий орган має розглянути її не пізніше ніж через 30 днів з моменту подачі. Комісія регіонального рівня має прийняти рішення за результатами розгляду письмових пояснень і наданих документів від платника податків протягом 5 робочих днів.
Відповідно до наказу МФУ від 12.12.2019 № 520, розблокування податкових накладних здійснюється таким чином:
- аналіз ситуації в електронному кабінеті платника податків;
- подання документів і доказів щодо здійснення операцій;
- розкриття справи про діяльність компанії;
- розгляд запиту;
- отримання рішення.
Розблокування податкових накладних під час воєнного стану здійснюється за тим самим алгоритмом дій, проте подача оскарження можлива після завершення надзвичайного становища в країні. Підприємець може вказати як причину форс-мажорні обставини через військову агресію, що далі унеможливлює подання документів згідно зі встановленим терміном – 365 днів. Для того, щоб уникнути судового процесу, слід надати всі необхідні документи, докази та квитанції, які будуть підставою для розблокування накладних від платника податків.