09:39, 25 листопада 2017 р.
Мешканка Новомосковщини про 32-33 рр.: "Забрали все. Спочатку хліб, потім - батька"
Сьогодні в Україні відзначають День пам’яті жертв голодоморів. У ХХ столітті Україна переживала жахи голоду тричі – у 1921-1922, 1932-1933 і в 1947 роках. Але найстрашнішим був голод 33-го року. За оцінками істориків його жертвами стали до 4 мільйонів українців.
Сьогодні, у 85-річницю Голодомору вже майже не залишилося живих свідків цієї трагедії українського селянства. Але збереглися спогади тих, кому пощастило вижити. Нижче ми наводимо кілька розповідей свідків голоду 1933 року на Новомосковщині:
Височин Галина Опанасівна, 1913 року народження, сел. Губиниха:
Хліб у тому, 1932 році, весь забрали, навіть всі селянські особисті запаси. Забирали представники з району, з правління колгоспу. І всіх коней забрали, але всі вони повимирали, тому що кормить їх все одно не було чим. Як тільки коні помирали, люди бігли на конюшні з мішками і сокирами – ділити мертву конину. А ще багато так званих куркулів вислали до Сибіру. Пізніше, вже в 50-ті роки вони звідти не повернулись. Тільки ніякі вони не куркулі були, а люди роботящі.
За той рік вимерла десь половина всієї Губинихи. Вимерли сусіди наші по обидві сторони. Наша мати поїхала до тітки в місто, і після того ми її не бачили. Це був кінець липня. Наша хата була покрита оцинкованим залізом, і через те батька визнали куркулем. В серпні ми кинули все добро і переїхали на інший край села. Харчувалися, чим прийдеться – делікатесом був клей з вишень. Котів і собак ніде не було видно – всіх поїли, домашню живність також важко було зустріти.
Голуб Петро Сергійович, 1903 р.н., сел.. Губиниха:
Спочатку забрали коней, потім іншу живність. Людям не оставляли ніяких шансів вижити. Працювати заставляли за трудових оди. Люди з голоду пухли, вкривалися язвами і зрештою помирали. Я був уже немолодим, але все одно жах ця картина наводила. Жінка і молодший син померли, так тоді в садку їх і поховали. Самі ледь-ледь з дочкою пережили. Спасла нас теляча шкура та кожух – з них варили суп.
Готвянська Марія Антонівна, с.Миколаївка:
Забрали все. Спочатку хліб, потім забрали батька. Приводом було те, що багато знайшли прихованого хліба, багато худоби – були ми «куркулями». Коли забрали батька, дома не зосталося нічого, з хати вигнали. Жили у сусідів, у темному чулані. Батько втік з тюрми і жив у чулані з матір ’ ю, а мне забрала до себе бабуся. Коли все минулося, батьки пішли працювати в колгосп. А в бабусі помер син, невістка осталась одна. Батькам за роботу давали пайки, і тому ми потроху почали виживати. Багато померло сусідів. Люди пухлі й голодні йшли на роботу.
Губа Векла Миронівна, 1916 р.н., село Миколіївка:
Коли почався голод, я пішла до міста Дніпропетровська, працювала домробітницею у заможних городян, гляділа малу дитину. Оскільки господарі були із заможних, то їсти в домі було що. Але я сама була ще дитиною і доглядати чужу дитину не хотіла, до того ж те дитинча було хворим. Воно постійно плакало вночі, що не подобалось його матері. І вона дорікала мені тим, що погано працюю.
Я не витримала і повернулася додому. А дома голод… Люди мертві лежали під дворами, ховати їх не було кому. Більшість з тих, хто залишився живий, були пухлі від голоду. В нашій сім ’ ї померли батько, дві сестрички і новонароджений братик. Жити в селі було тяжко, їсти е було чого, бо все забрали. Люди ховали зерно в погрібниках, закопували в землю. Але все одно уповноважені-активісти знаходили його і забирали. Навіть горщик з зерном забрали у нас, що стояв в печі.
Гула Ганна Олексіївна, 1910 р.н., с. Королівка:
Голод був страшний. Померли моя мати і племінник. Їх поклали в одну труну, бо мій брат був трактористом, а інших покійних скидали по 3-4 в одну яму. Не було кому копати могили – люди були слабі від голоду. Я ходила на роботу і якось вижила.
Все тоді забрали, хоч і врожай був добрий. Підеш м ’ яти качани, а додому не дають брати нічого, і там з ’ їсти не дають, у рота заглядають, чи не з ’ їла. Була у нас і пшениця, та забрали усе. Спеціальна бригада все забирала. Як прийдуть, то жодної щілини не пропустять:– усе передивляться, все заберуть, навіть з глечиків – і то витрусять.
Тоді вимерло багато сімей. Бувало, що і ховали живих. Сусідка несла свого сина до ями, а він ще дивиться, та хіба тільки вона… Яму ж тільки на три дні викопували, як хтось помре, то ями може й не бути. Навпроти жив сусід, у нього була коняка. Його заставили збирати мертвих і вивозити у яму.
Якби не забирали харчі, то люди були б живі. Всі люди ходили пухлі, важко було ноги переставляти. Їли тоді все: зелені вишні, яблучка, на яких тільки-но осипався цвіт, варили та їли. Як тільки жито пустило цвіт, то всі люди тільки цим і жили.
Я й при панові жила, а такого голоду не було. Ми мали корову, то тільки завдяки їй і вижили.
Потерпали від голоду не тільки навколишні села, а й сам Новомосковськ. Майже на кожному кладовищі міста встановлено пам’ятні знаки жертвам голодомору. Також померлих від голоду ховали на місці, де нині встановлено меморіал «Вічна слава».
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
10:54
Вчора
08:28
Вчора
12:50
31 грудня 2024 р.
11:27
31 грудня 2024 р.
10:36
31 грудня 2024 р.
live comments feed...