• Головна
  • Історична справедливість: У Новомосковську має з'явитися вулиця імені героя-підпільника часів Другої світової
11:17, 4 червня 2022 р.

Історична справедливість: У Новомосковську має з'явитися вулиця імені героя-підпільника часів Другої світової

Історична справедливість: У Новомосковську має з'явитися вулиця імені героя-підпільника часів Другої світової

Одну з вулиць Новомосковська хочуть назвати іменем героя-підпільника часів Другої світової.

Про реального героя, ім"я якого повернули місцеві історики із забуття, розповів міський голова Сергій Резник на своїй сторінці у фейсбук. Керівник міста ініціював також опитування щодо перейменування вулиці на його честь:

Піднявши тему перейменування вулиць міста та повернення нашої історії, я хочу розповісти вам про одну несправедливо забуту постать.Олексій Цокур, наш земляк – один з керівників антинацистського підпілля в окупованому Новомосковську (1941-1943 р.р.), навмисне забутий та оговорений радянською історіографією.

На його честь не були названі вулиці нашого міста, як наприклад вулиці Микити Головка, Зіни Білої та ін. Але саме він, як з’ясували історики міського музею, один з небагатьох підпільників, хто в роки нацистської окупації проводив дієву роботу в нашому місті, будучи українським патріотом, який фактично засуджував та боровся проти двох тогочасних тоталітарних режимів: радянського і німецького.
У Новомосковську по вулиці Робочій дивом зберігся до наших днів будинок, де Олексій Цокур, тоді вже дипломований лікар (після звільнення зі сталінських таборів, куди його разом з братом, а згодом і батьком, кинули за антирадянську діяльність та розповсюдження правди про Голодомор початку 30-х років, Олексій зміг здобути освіту в медичному інституті), проживав зі своєю дружиною й помічницею у справі боротьби Катериною Бутенко.
Саме у цьому будинку виготовлялись та зберігались антинацистські листівки. Ці листівки були написані українською мовою і періодично з’являлись на вулицях міста. Проводилася й інша діяльність, яка завдавала значної шкоди гарнізону нацистів, що знаходився в окупованому Новомосковську.
І саме у цей будинок 18 серпня 1943 року Олексія Цокура прийшли заарештовувати місцеві поліцаї. Олексій, єдиний з новомосковських підпільників, хто чинив опір при арешті, відстрілювався з будинку. Йому вдалося вирватись. Намагаючись дістатися лісу, поранений у ногу, він сховався на подвір’ї одного з будинків по вулиці Подолянській, але його викрили власники цього будинку. Відстрілювався до останнього патрону. Останній - пустив собі у скроню, але не здався…
Олексію Цокуру на той час було 36 років. Його доля – доля справжнього українського патріота, нескореного ні радянськими репресіями ні нацистським окупаційним режимом.
Сьогодні ми маємо згадати імена справжніх наших героїв-земляків і нарешті вшанувати їх
Чи підтримуєте ви перейменування вулиці Робочої на вулицю Олексія Цокура? Будь ласка, дайте відповідь, прийнявши участь в опитуванні в моєму телеграм-каналі".
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...