10:10, Сьогодні
Старовинну традицію соломоплетіння відтворює майстриня з Дніпропетровщини : Різдвяний дідух
Дідух— один із традиційних символів українського Різдва. Майстриня із соломоплетіння Світлана Шевченко з Дніпропетровської області виготовляє унікальні дідухи вже понад 10 років.
Крім дідухів, Світлана створює солом'яних янголів, квіти, тварин та цілі композиції. Кожна деталь виробу щось символізує. Детальніше — у сюжеті "Ранку Вдома".
Надзвичайно красиві різдвяні дідуху власноруч виготовляє Світлана Шевченко з містечка Синельникове на Дніпропетровщині. Соломоплетінням жінка займається вже понад 10 років.
“Коли ми познайомилися з чоловіком, я дізналася, що його мама займається соломоплетінням. Одного разу я приїхала до неї в гості й запитала, що ж це за вироби такі, запропонувала допомогти. Тоді я передавала їй солом’яні листочки і ми сиділи з нею, розмовляли, ніби дві подружки за кавою, але займалися соломою”, — пригадує жінка.
Світлана опанувала одне з найдавніших народних ремесел, — чогось навчила свекруха, а щось дізналася сама. Спочатку це було хобі, але невдовзі захоплення переросло у справу життя.
“Згодом я почала їздити зі свекрухою на ярмарки та виставки. Таким чином моє хобі потрошечку переростало більше вже в роботу”, — ділиться вона.
Нині Світлана виготовляє дідухи різних розмірів: від маленьких, до 20 см, до велетенських, майже метр заввишки. Також майстриня створює солом'яних янголів, квіти, тварин і складає з них цілі композиції. Кожна робота жінки — це справжній витвір мистецтва, а щоб усе було ідеально, вона навіть малює ескізи.
“Кожна деталь дідуха або інших виробів — це символи. Квітка — це краса життя. Листя — це кар'єрний ріст. Пташка, кінь… От коник — це для чоловіків. Він символізує достаток та чоловічу силу”, — розповідає майстриня.
Усі матеріали жінка готує власноруч: висаджує жито, пшеницю, льон та овес, а також самостійно їх жне і сушить.
“Потім починаю все це сортувати на товсті, тонкі, високі та маленькі. Одразу розумію, яка деталь піде на який виріб: щось на листочки, щось на розочки, щось на ніжки для снопів. Далі сортую все по коробках”, — пояснює вона.
Вироби Світлани купують не лише в Україні: чимало замовлень із закордону.
“Америка, Канада, Англія, Данія. Нещодавно відправляла дещо до Швейцарії, ще багато — до Німеччини. Одна з останніх моїх виробів поїхали до Франції та Чехії, а до того дівчинка везла вироби своїм близьким на Різдво у Польщу”, — зазначає майстриня.
З давніх-давен наші предки вірили, що елементи обрядовості, виготовлені жита, пшениці чи льону — це сильні обереги.
“Жито — це єдина рослина, яка росте вдень. Ця рослина зберігає в собі тепло сонця — сонячні промені”, — додає Світлана Шевченко.
У кожен свій виріб майстриня з Дніпропетровської області вкладає частинку душі та має надію, що її дідухи вбережуть родини від негараздів на довгі роки.
Інформує kanaldim.tv
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
11:13
23 грудня
ТОП новини
live comments feed...